Anasayfa / Dergi / Karnak Turizm Yönetim Kurulu Başkanı: Boşluğu Arap Turist ile Doldurabiliriz
Karnak Turizm Yönetim Kurulu Başkanı: Boşluğu Arap Turist ile Doldurabiliriz

Karnak Turizm Yönetim Kurulu Başkanı: Boşluğu Arap Turist ile Doldurabiliriz

Karnak Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Ali Abet, şirket olarak yılda 65 bin Arap turisti Türkiye’ye getirdiklerini belirterek, Türk Hava Yolları’nın (THY) işbirliğiyle 14 Arap ülkesinden 400 seyahat acentesi temsilcisi ve 100 Arap gazeteciyi Antalya’ya getirerek kentin tarihi ve doğal güzellikleri ile otellerini tanıttıklarını söyledi.

Türkiye’nin son yıllarda Arap pazarıyla ilgilenmeye başladığını ifade eden Abet, hükümetlerin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çabalarıyla Türk-Arap ilişkilerinin geliştiğini dile getirdi.

‘İSTANBUL’U ARAP TURİSTLER AYAKTA TUTUYOR’

‘İstanbul’u Arap turistlerin ayakta tuttuğunu’ ancak Antalya’ya yılda ortalama 80 bin Arap turistin geldiğini kaydeden Abet, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Turizm bakanlığı, otelciler, acentecilerin küçük gayretleriyle bu rakamı kısa sürede bir milyona çıkartabiliriz. Son yaşanan siyasi olaylar turizmde hiçbir pazara bağlı kalınmaması gerektiğini gösterdi. Türk turizmini hep birlikte ayağa kaldırmalıyız. Antalya’da doğan boşluğu Arap turist ile doldurabiliriz. 350 milyonluk bir Arap nüfusunun yüzde birini ancak Türkiye’ye çekebiliyoruz. İyi bir tanıtım ile Türkiye’ye 10 milyon Arap turist gelebilir.”

‘ARAPLAR, ANTALYA’YI DENİZ KASABASI OLARAK GÖRÜYORLAR’

Arap turistlerin yüzde 30’unun seyahat ettiğini anlatan Abet, Arap ülkelerinden Antalya’ya yapılacak direkt uçuşların bu anlamda çok önemli olduğunu söyledi.
THY’nin haftada iki kere Kuveyt’ten direkt uçuş yaptığına dikkati çeken Abet, şöyle devam etti:
“Suudi Arabistan’dan, Birleşik Arap Emirlikleri’nden ve Katar’dan da Antalya’ya direkt uçuşlar olması gerekiyor. Arap turistlere Antalya’nın özelliklerini göstermeliyiz. Araplar Antalya’yı deniz kasabası olarak görüyorlar. Halbuki Antalya’daki alışveriş merkezlerini, tarihi eserleri, doğayı, şelaleleri, eğlence yerlerini iyi tanıtabilirsek Arap turistler İspanya, Fransa yerine vize sorunu olmayan Türkiye’yi, Antalya’yı daha fazla tercih edecektir.”

‘TÜRK DİZİLERİ ARAP TURİST SAYISININ ARTMASINI SAĞLADI’

Antalya’da Arap dizisi çekildiğinin altını çizen Abet, bu diziler sayesinde Arapların Antalya’nın güzelliklerini göreceğini ifade etti.
Türk dizilerin de tanıtım açısından önemine işaret eden Abet, “Türk drama dizileri Arap dünyasında yayınlandıktan sonra bölgeden gelen turist sayısı 6-7 kat arttı. Bu diziler insanların çok hoşuna gitti. Baktılar ki Türkler de kendilerine benziyor. Namaz var, ezan var, birçok şey aynı. Türkiye Arapların gözünde bir incidir. Türkiye’yi severler. Din, ümmet akrabalığı var iki toplum arasında.” dedi.

Abet, Arap turistlerin turizm anlayışının aile odaklı olduğunu belirterek, “Araplar, çocukları mutlu olsun istiyorlar. Alışveriş yapmak, güzel yemek yemek ve doğal güzellikler görmek istiyorlar. Bunların hepsi Antalya’da fazlasıyla var” diye konuştu.

KAYNAK : http://yenikadin.com/karnak-turizm-yonetim-kurulu-baskani-boslugu-8503907-haberi/

 

 

 

 

 

Hizmet Şartları & Koşulları Düzenle