Palyaçolardan Neden Korkarız?

Palyaço yüzleri, çoğumuzun çocukluk anılarına, karnavallara, partilere ve eğlenceli sirk gösterilerine ait renkli bir parçadır. Ancak, bu neşeli figürler bazılarımızda neden derin korkuları tetikler?
Palyaçolardan neden korkarız sorusunun cevabı, genellikle basit bir korku ya da fobiden daha karmaşıktır ve bu durum genellikle “koulrofobi” olarak adlandırılır. Bu makalede, korkunun kökenlerine, bilimsel ve psikolojik açıklamalarına derinlemesine bir bakış atacağız. Gelin, gizemli palyaço korkusunun ardındaki sırrı beraber çözelim.
Palyaçolardan Neden Korkarız?
Palyaçolardan Neden Korkarız?
Palyaçolardan korkar mısınız? Yalnız değilsiniz. Coulrophobia veya palyaço korkusu, yaygın olarak kabul edilen bir olgudur. Araştırmalar, bu korkunun birçok farklı kültürde, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda mevcut olduğunu gösteriyor.
Akademik literatürde fobinin çok sayıda olası açıklaması öne sürülse de, kökenlerini özel olarak araştıran hiçbir çalışma yapılmadı. Biz de insanların palyaçolardan korkmasının nedenlerini keşfetmek ve bunun arkasındaki psikolojiyi anlamak için yola çıktık. Ayrıca yetişkinlerde palyaço korkusunun ne kadar yaygın olduğunu araştırmak ve bunu bildirenlerde korkunun şiddetine bakmak istedik.
Bunu yapmak için, Coulrophobia’nın yaygınlığını ve ciddiyetini değerlendirmek için bir Psikometrik anket geliştirildi. Palyaço Korkusu Anketi, 18 ile 77 yaşları arasındaki 987 kişiden oluşan uluslararası bir örneklem tarafından tamamlandı.
Tüyler ürpertici bir palyaço, bir ağacın arkasından dışarı bakıyor.  Kırmızı bir kıyafet giyiyor.  Beyaz bir makyajı ve geniş, kırmızıya boyanmış uğursuz bir sırıtışı var.
Ankete katılanların yarısından fazlası (%53,5), palyaçolardan en azından bir dereceye kadar korktuklarını söylerken, %5’i palyaçolardan “aşırı derecede korktuklarını” söyledi. İlginç bir şekilde, aşırı derecede palyaço korkusu bildiren bu yüzde, hayvanlar (%3,8), kan/enjeksiyon/yaralar (%3,0), yükseklik (%2,8), durgun su veya hava olayları gibi diğer birçok fobi için bildirilenden biraz daha yüksektir.
Ayrıca kadınların palyaçolardan, erkeklerden daha çok korktuğu da ortaya çıktı. Bu farkın nedeni net değildir. Ancak yılan ve örümcek korkusu gibi diğer fobilerle ilgili araştırma bulgularını yansıtıyor. Ayrıca, diğer korkular üzerine yapılan araştırmalarla örtüşen, yaşla birlikte Kulofobi’nin azaldığı da ortaya çıktı.
Tüm palyaçolar ürkütücü değildir ama bu, onlardan korkmamızı engellemez.
Palyaçolardan Neden Korkarız?
Palyaço korkusunun kökenleri
Bir sonraki adımımız, insanların palyaço korkusunun kökenlerini keşfetmekti. En azından bir dereceye kadar palyaço korkusu bildiren %53,5’e bir takip anketi verildi. Bu korkunun kökenlerine ilişkin sekiz makul açıklamayla ilgili bu yeni soru dizisi, aşağıdaki gibidir:

Palyaçoların makyajlarının onları tam olarak insan gibi göstermemesinden kaynaklanan ürkütücü veya rahatsız edici bir his verdiği söylenmektedir. Benzer bir tepki, bazen oyuncak bebeklerde veya cansız mankenlerde görülür.
Palyaçoların abartılı yüz hatları, doğrudan bir tehdit duygusu taşır.
Palyaço makyajı, duygusal sinyalleri gizler ve belirsizlik yaratır.
Palyaço makyajının rengi bize ölümü, enfeksiyonu veya kan yaralanmasını hatırlatır ve tiksinti veya kaçınmayı çağrıştırır.
Palyaçoların öngörülemeyen davranışları bizi rahatsız eder.
Palyaço korkusu aile üyelerinden öğrenilir
Popüler kültürde palyaçoların olumsuz tasvirleri görülür
Bir palyaço ile korkutucu bir deneyim yaşanır

Buna karşılık, popüler kültürde palyaçoların olumsuz tasvirleri, Coulrophobia’ya çok daha güçlü bir katkıda bulunan faktördü. Stephen King’in 1986 tarihli “It” romanındaki tüyler ürpertici palyaço Pennywise gibi kitaplardaki ve filmlerdeki en ünlü palyaçolardan bazıları korkutucu olacak şekilde tasarlandığından, bu elbette anlaşılabilir bir durumdur.
Ancak, bazı insanlar fast food zincirinin maskotu Ronald McDonald‘dan korksalar da, aslında o sizi korkutmak niyetinde değildir. Bu, palyaçoların görünüşü hakkında insanları rahatsız eden daha temel bir şey olabileceğini gösteriyor.
Aslında tespit ettiğimiz en güçlü faktör, gizli duygusal sinyallerdi. Bu da birçok insan için palyaço korkusunun makyaj nedeniyle yüz ifadelerini görememekten kaynaklandığını gösteriyor. Onların “gerçek” yüzlerini göremeyiz ve bu nedenle duygusal niyetlerini anlayamayız.
Yani, örneğin, öfkeyi gösterecek şekilde kaşlarını çattığını bilmiyoruz. Bir palyaçonun ne düşündüğünü veya bundan sonra ne yapabileceğini algılayamamak, bazılarımızın yanındayken gergin olmamıza neden olur.
Bu araştırma, insanların neden palyaçolardan korktuklarına dair bazı yeni bilgiler sağladı. Ancak merak edilen daha fazla soru var. Mesela duyguları maskeleyen makyaj korku yaratıyorsa, yüzünü hayvan gibi boyatan insanlar da aynı etkiyi yaratıyor mu? Yoksa bu korkuyu harekete geçiren palyaçoların makyajında ​​daha özel bir şey mi var? Bu, devam eden araştırmaların odak noktasıdır.
Palyaçolardan Neden Korkarız? yazısı ilk önce üzerinde ortaya çıktı.

Hizmet Şartları & Koşulları